هفته نامه پژواک


در حاشیه فیلم سینمایی راز بهشت


فیلم راز بهشت، راز تحرک جامعه ایرانی

نمایش راز بهشت، افقهای تازه در جامعه ایرانی برون مرزی

شهره آغداشلو ثابت کرد، کماکان یکی از بهترین بازیگران ایرانی است.


ایرانیان آمریکا و کانادا می بایست هر چه زودتر این فیلم ساده و انسانی را ببینند و لذت ببرند.


وقتی در سالن سینمادر منطقه وست وود شهر لس آنجلس نشسته بودم و در انتظار دیدن فیلم سینمایی راز بهشت بودم، متوجه شدم که تا کنون فیلم سینمایی که سازنده آن ایرانی باشد و در چنین سینمای زیبا و مهمی در قلب وست وود در پایتخت سینمای دنیا به نمایش گذاشته شده باشد ندیده ام.

برنامه  آینده ها شروع می شود، همه فیلمهای هالیوودی پر از حرکت و با هنرپیشگان مشهور آمریکایی مثل وسلی اسنایپ – میشل فایفر و دیگران.


برای اولین بار فیلم سینمایی راز بهشت در حال باز کردن درهایی بر ایران و ایرانیان است . سینما به راستی تنها دریچه ای است که تصاویر  را تا اقصا نقاط دنیا می برد و تصویر ما ایرانیان خارج از ایران، آنهم برای اولین بار، بر این صفحه نقره ای سینمایی جای جدیدی  در تصویر آمریکایی ها از ما به وجود می آورد که مایه افتخار است. و اینکه سینمای مان  وست وود  فیلم راز بهشت را نمیش می دهد خود نمایانگر این حقیقت است که دست اندرکاران سینمایی امریکا به این پی برده اند که این فیلم ظرفیت آنرا دارد که در کنار دیگر  فیلمهای پر بیننده قرار گیرد و مطرح گردد چنانچه انعکاس این فیلم زیبا در روزنامه و مجلات آمریکایی مانند منتقدین سینمایی نشریاتی چون لوس آنجلس تایمز و شبکه رادیویی آمریکا که فیلم راز بهشت را فیلمی انسانی، خانوادگی و  قهرمانانه یافته اند گواهد این امر است.


از آغاز سکانس اول فیلم که پری ( با بازی شهره آغداشلو ) با حالتی عصبی مشغول تهیه سالاد است و مردی بی آنکه قیافه او را ببینیم وارد آشپزخانه می شود می فهمیم با فیلمسازی تصویری مواجه ایم. این سکانس زیبا و پر تنش که در آن پری در مقابل شوهر که با رفتن او و بچه هایش به آمریکا مخالفت می کند و تا آنجا پیش می رود که می گوید چنانچه اجازه رسمی او نباشد پری نمی تواند از مملکت خارج شود، در چند لحظه شمه ای قوی از قدرت استقامت پری را نشان می دهد.  زن ایرانی حاصل سالها استقامت در مقابل جامعه بسته ایرانی است، زنی جذاب و زیبا که نمی گذارد مورد ستم قرار بگیرد.


کوشان در نماهای بسته این سکانس که در آن کاهو و گوجه فرنگی توسط کارد پری بریده می شود و فضای ایران با صدای رادیو جمهوری اسلامی ترسیم می گردد و با نگاه کاملا تصویری  و موجز نظام جمهوری اسلامی ایران و قوانین آنرا به دادگاه می کشد.


پری که تحصیلکرده رشته معماری از شهر بوستون آمریکا است به همراه شوهر و بچه هایش به ایران رفته اند. مثل تمامی کسانی که در چند سال گذشته با بوجو د آمدن جو جدید سیاسی راهی ایران شده اند. اما پری به این نتیجه رسیده است که موقعیت برای بار آوردن بچه هایش هنوز در ایران مساعد نیست.


داستان فیلم راز بهشت از آنجا آغاز می گردد که او و پسر ۱۰ ساله اش سام و دختر ۸ ساله اش سارا که با شگفتی توسط خواهر و برادر خردسال کیان و پریسا عابدینی  تصویر می گردد راهی آمریکا می گردند، تا در کنار برادر پری زندگی جدیدی آغاز  کنند. به محض ورود به فرودگاه لس آنجلس، پری توسط سه مافیایی که بدنبال زنی هستند که برای فروش دست نوشته های انتیک  ارسطو، فیلسوف یونانی که بتازگی در ایران کشف شده و با همان هواپیمایی که پری سوار است هستند. و پری را در فرودگاه  لس آنجلس می ربایند.  سام و سارا که شاهد این صحنه اند،  بدنبال مادر که بدرون ماشین مافیایی ها انداخته می شوند می دوند، اما دو کودک درمانده چاره ای جز طلب کمک از پلیس ندارند. کوشان، صحنه های ربوده شدن در فرودگاه را وسیع  و پر انرژی جلوی دوربین می برد و قلب من بییننده را که شاهد این صحنه است می فشارد.


چهار شب و چهار روز بعد از این ماجرا یعنی از روز قبل از چهارشنبه سوری تا فردای عید نوروز، سام و سارا که از اداره پلیس فرار می کنند تا دایی خود را که دفتر کارش در مرکز شهر شهر لس آنجلس است پیدا کنند را در خیابانها و محلات مختلف این شهر گسترده و پر پیچ و خم می گذارنند. در این سفر پر ماجرا خوبی و بدی های افراد این محلات مانند سیاه پوستها و مکزیکی ها و چینی ها، همه و همه بر روی پرده کشیده می شوند.


سام و سارا گیر گنگ مکزیکی می افتند، وقتی از محله سیاه پوستها می گذرند دو سیاه پوست که مواد مخدر می فروشند فکر می کنند ایندو مکزیکی اند و می خواهند به آنها مواد بفروشند.  سام و سارا با ذکاوت و در عین حال با استقامت خود از این محلات عبور کرده و دوستان جدیدی به دست می آورند.


در همین بین پری که اکنون در بند مافیایی هاست و مورد بازجویی قرار دارد وجود سام و سارا را کتمان می کند،  تا مبادا بچه هایش نیز در بند مافیایی قرار بگیرند. جوآلوارز که با زیبایی و عمق نقش آقای اف را بازی  می کند، شک دارد که زن عوضی را گرفته اند و او فقط با اثبات اینکه زن مورد نظر نمی بایست بچه داشته باشد با ارتباط با پری قصد اثبات این حقیقت را دارد. آقای اف که پیش از این در نیویورک نویسنده بوده و پس از ورود به لس آنجلس طی حوادثی در جستجوی مال و منال، آلوده مافیا می شود هنوز وجدان دارد و این حقیقت که می خواهد از سازمان  مافیایی استعفا دهد نیز کار او را مخاطره آمیز تر می کند.


کامشان کوشان در برگزیدن هنرپیشه هایش برای نقش های مختلف کاملا پر قدرت عمل کرده است و برگزیدن شهره آغداشلو برای نقش پری در صدر این گزینش ها قرار می گیرد. شهره آغداشلو که پیش از این در فیلمهای پر آوازه سوته دلان اثر علی حاتمی - سینماگر پر قدرت سریالهایی چون سلطان صاحبقران و گزارش اثر عباس کیارستمی سینماگر بین المللی ایرانی نقش آفرینی کرده است، با بازی زیر پوستی اش نقش پری را بسیار تاثیر گذار می کند. زنی که سمبل استقامت  زن ایرانی است که هم جذاب است و هم مادر و هم نمی خواهد اکنون که  قوی است شبیه به مردان شود. بازی آغداشلو که با زبان انگلیسی اما با لهجه ای ضعیف همراه است، از نظر پرداخت ریزه کاری های نقش مادری که از انجام هیچ فداکاری برای بچه هایش دریغ نمی کند پر بار است، نقشی که از یک سو مادری فداکار است و از طرف دیگر سعی در آزادی خود از راه ارتباط با رباینده خود دارد.


صحنه هایی از فیلم راز بهشت شگفتی برانگیز است، مانند موقعی که سام و سارا در شب اول بر روی نیمکتی در کنار دریاچه اکو پارک نشسته اند و در گیجی اتفاقی که برایشان افتاده است غوطه می خورند. کوشان با استفاده از دو زاویه دید واقعگرایانه  و سینمای جنایی دو فضای مختلف را به زیبایی تصویر می کند. فضای انسانی و ساده عبور بچه ها از محلات مختلف و فضای مافیایی پری در اسارت.


در نهایت فیلم راز بهشت که با پرداختی قوی، داستان را به سادگی و قدرت جلو می برد راهگشای فیلمهای ساخته شده توسط ایرانیان  دیگر خواهد بود و این دلیل اصلی است که ایرانیان  آمریکا  و کانادا می بایست هر چه زودتر این فیلم ساده و انسانی را ببینند و لذت ببرند تا تصویر خود را در جامعه ای چند ملیتی ببینند و نقش خود را در کشف راز بهشت دریابند.


دکتر رضا ستوده

 
Blog Summary Widget

صفحه اصلی

گالری عکس هاFarsi_Pictures.htmlFarsi_Pictures.htmlshapeimage_3_link_0